Friedebert Tuglas

2. märtsil 2016. aastal möödus 130 aastat Friedebert Tuglase sünnist. Aastani 1923 oli tema nimi Friedebert Mihkelson Tuglas.

Juubeli puhul on Theatrum toonud lavale näidendi “Popi ja Huhuu”, mida on võimalik märtsis minna vaatama.

1901 ilmus jutustus “Siil”. See on lugu kahe väikse talulapse – Mardi ja Mareti – omamoodi sõprusest siiliga, kes neid mitmest suurest õnnetusest päästab. „Siil” kuulub lasteraamatute kullavaramusse.

1903 ilmus novell “Hunt”, mis kirjeldab humoristlikult küla elu.

Tema esimeseks suuremaks raamatuks oli 1906 aastal ilmunud novell ”Hingemaa”, mis räägib sellest, et inimene pole jänes, kes elab haavakoorest, ja et maakera on tõesti raske. Raamatut on võimalik lugeda SIIT.

1905. aasta detsembris Tuglas arreteeriti ja ta veetis kaks kuud Toompea vanglas ja seal sündis poeem ”Meri”, mis õhkus . Katkendit raamatust on võimalik kuulata Mikk Mikiveri esituses.

1906.-1917. aastani elas ta pagulasena peamiselt Soomes ja Pariisis.

Aastatel 1901–1907 kirjutatud tööd koondas Tuglas raamatuks ”Liivakell” (1913), mida on samuti võimali e-raamatuna lugeda SIIT. Võimalik on pdf formaadis lugeda ka 1908 ilmunud novellikogu “Kahekesi”.

1913 aastal ilmus ”Õhtu taevas”, mille novellid räägivad naistest ja armastusest.

“Felix Ormusson” on Friedebert  Tuglase 1915. aastal ilmunud impressionistlik romaan. Romaan on kaheosaline: esimese osa moodustab “Kiri Felix Ormussonile Pariisi” ja teise osa “Felix Ormussoni päevik”. Lüürilise looduskäsitlusega romaan haritlase suvituselust Lõuna-Eesti talumiljöö taustal. Teost võib määratleda nii suvitusromaaniks, pihtimusromaaniks kui päevikromaaniks. Teosest saab lugeda siit ja romaanist on valminud ka kuuldemäng.

1918 ilmus kogumik  “Saatus”, mis sisaldab novelle “Maailma lõpus”, “Inimsööjad”, “Vabadus ja surm”, “Popi ja Huhuu”, “Kuldne rõngas”. Novellist “Popi ja Huhuu” on valminud 2000 aastal Draamateatri etendus MAAILM AHVI ARU JA KOERA KOERUSTE MEELEVALLAS” telelavastus ja 2015. aastal valmis režissöör Riho Undi poolt animafilm „Isand”,

1920 ilmusid kogumikud ”Raskuse vaim” ja 1925  ”Hingede rändamine”.

1937 ilmus Tuglasel realistlik romaan “Väike Illimar”. Katkendit raamatust saab kuulata siit ja jõuluteemalist katkendit siit. Endla teater on Illimarist teinud ka lavastuse.

Külas “Väikese Illimari” autoril Friedebert Tuglasel. Friedebert Tuglas räägib oma sünnikodust, esimestest kirjanditest, noorusest, romaani tegelaskujudest, “Meri” kirjutamisest, loetakse ette katkend raamatust “Väike Illimar”.

Järjepidevalt on Tuglas viljelenud kirjanduslikke pisižanre, valik miniatuure ja luuletusi aastaist 1903–1966 on avaldatud kogus ”Muutlik vikerkaar” (1968). Luuletusi mida esitavad Piret Krumm, Märt Pius, Liis Lass jt.  on võimalik  kuulata siit.

Tuglas pani aluse eesti kunstipärasele reisikirjale, mida isiklike tähelepanekute kõrval väärtustab rohke ajalooline ja kultuurieluline ainestik (”Teekond Hispaania” 1918, ”Ühe Norra reisi kroonika” 1939 jt).

KESKÖÖPROGRAMM. Teekond Hispaaniasse. Tuglase jälil.  Räägitakse reisist Hispaaniasse, kus püüti järgida Friedebert Tuglase umbes 80 aastat tagasi käidud radu, juttu kultuurist, arhitektuurist, kunstist, ajaloost ja kliimast.

Tuglase meenutusi saab kuulata veel siit.

Vestlust Fr. Tuglasega 60. a sünnipäeva puhul saab kuulata siit.

Friedebert Tuglase teosed on jõudnud ka teatrilavale. 2011. aastal valmis lavastus “Felix Ormusson”. 2012. aastal mängiti Oma Lava etendust “FELIX ORMUSSON” NY Eesti Majas. Tema romaani „Felix Ormusson“ ja novellide „Pühajärv“, „Suveöö armastus“ jt põhjal on valminud 2013. aastal suvelavastus “Pühajärve armastus”.

ÕUDUSMOTIIVID FRIEDEBERT TUGLASE NOVELLIDES

http://www.elk.ee/?page_id=13243
http://www.kirjanikemuuseumid.ee/kirjanik/friedebert_tuglas 
http://krzwlive.kirmus.ee/et/lisamaterjalid/ajatelje_materjalid?item_id=57&table=Person
http://tuglas.weebly.com/ilmunud-teosed.html
http://www.veebiraamatukogu.ee/en/item/49177/Felix-Ormusson/  
http://kirjanduslikpaevaraamat.blogspot.com.ee/2015/03/friedebert-tuglas-vaike-illimar-1937.html 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s